May Performance

Dress Rehearsal Schedule

May 24 at UB

2:00 – 2:10 DANCE FOR THREE & PAQUITA
 

2:10 – 2:25 MOONLIGHT SONATA
 

2:25 – 2:35 PHANTOM OF THE OPERA
 

2:35 – 2:45 MUSICIANS: GERSHWIN - Advanced (Thurs-Ms. Maris)
 

2:45 – 2:55 DANCE: FIREBIRD
- Advanced (Mon-Ms. Katrina) 1:00 show
- Advanced (Tues-Ms. Sarah Jane) 5:00 show

 

2:55 – 3:00 - STAR IS BORN – Lyrical Adv (Mon – Ms. Rebecca) 1:00 show
                     - MOULIN ROUGE – Jazz Adv (Mon – Ms. Rebecca) 5:00 show

 

3:00 – 3:05 HAMILTON – Contemporary Adv (Thurs – Ms. Sam) 5:00 show
 

3:05 – 3:15 BEAUTY & THE BEAST: BALLROOM DANCE
- Advanced (Wed – Mr. Gary) 1:00 show
- Advanced (Thurs – Ms. Sam) 5:00 show

 

3:15 – 3:25 NUTCRACKER: FLOWERS
- Int II (Wed – Mr. Gary) 1:00 show
- Int II (Thurs – Ms. Sarah Jane) 5:00 show

 

3:25 – 3:30 FAUFILE – Acro III (Sat – Ms. Lara) 1:00 show
 

3:30 – 3:40 TIME TO SAY GOODBYE

 

3:45 – 4:00 FROZEN: LET IT GO
- Pre-Ballet I (Sat – Ms. Lara) 1:00 show
- Pre Ballet II (Wed – Ms. Jane) 5:00 show

 

4:00 – 4:15 BEAUTY & THE BEAST: BELLES 
- Ballet I (Thurs – Ms. Karen P) 1:00 show
- Ballet I (Sat – Ms. Jenni) 5:00 show

 

4:15 – 4:25  SLEEPING BEAUTY:  BLUEBIRDS
- Ballet A (Tues/Sat – Ms. Maris/Ms. Jane)

 

4:25 – 4:40  SLEEPING BEAUTY: LITTLE RED RIDING HOOD
- Pre Ballet II (Sat – Ms. Lisa) 1:00 show
- Pre Ballet II (Sat – Ms. Jenni) 5:00 show

 

4:40 – 4:50  SLEEPING BEAUTY: GARLANDS
- Int I (Wed – Mr. Gary) 1:00 show
- Int I (Tues – Ms. Janice) 5:00 show

 

4:50 – 5:00  WIZARD OF OZ: OVER THE RAINBOW
- Ballet I (Wed – Ms. Jill) 1:00 show
- Ballet II (Sat – Ms. Jill) 5:00 show

 

5:00 – 5:10   AUTHORS: MARK TWAIN
- Hip Hop I (Tues-Ms. Rebecca) 1:00 show
- Hip Hop II (Fri-Ms. Aurora) 5:00 show

 

5:10 – 5:30  CINDERELLA
    1) Cinderella Intro – Hanna P
    2) Mice:
- Pre Ballet I (Sat – Ms. Jane) 1:00 show
- Pre Ballet I (Wed – Ms. Jane) 5:00 show
    3) Brooms in the Attic:
- Ballet V (Wed – Ms. Jill) 1:00 show
- Ballet VI (Mon – Ms. Jill) 5:00 show

 

5:30 – 5:40 NO PLACE I’D RATHER BE
- Contemporary II (Sat – Ms. Aurora) 1:00 show
- Contemporary I (Sat – Ms. Aurora) 5:00 show
 

5:40 – 6:00    4TH OF JULY PARADE
1) July 4th Parade
2) Fancy Dance Parade
- Tap Beginning (Thurs - Ms. Karen P) 1:00 show
- Tap/Jazz II/III (Fri - Ms. Aurora) 5:00 show
3) Stars & Stripes

 

6:00 – 6:30  ** UB BREAK **

 

6:00 – 6:30    - RHYTHM – Tap Adv (Thurs – Ms. Karen P) 1:00 show
- NICEST KID IN TOWN – Tap Int (Thurs – Ms. Karen P) 5:00 show
- LOOK UP CHILD
- Lyrical V (Mon - Ms. Rebecca) 1:00 show
- Lyrical IV (Mon – Ms. Rebecca) 5:00 show
- BABY MINE – Lyrical I/II/III (Mon – Ms. Rebecca) 1:00 show

- AUTHORS: NANCY DREW - Ballet D (Wed/Sat – Ms. Maris/Ms. Jill)

6:30 – 6:40 BROADWAY CLASSES
1)  Matilda – Broadway I (Fri – Ms. Patty) 1:00 show
2)  Bye Bye Birdie – Broadway II (Fri – Ms. Patty) 5:00 show

 

6:40 – 7:00  CAROUSEL
1) Carousel Horses 
- Contemporary III (Sat – Ms. Aurora) 1:00 show
- Contemporary IV (Tues – Ms. Patty) 5:00 show
2) June is Bustin’ Out all Over
- Acro II/III (Sat – Ms. Lara) 1:00 show
- Acro I (Sat – Ms. Lara) 5:00 show

 

7:00 – 7:25  MARY POPPINS
1) Spoonful of Sugar
- Ballet III (Thurs – Ms. Heather) 1:00 show
- Ballet C (Ms. Maris) 5:00 show
    2) Jolly Holiday – Angela A & Alex B
3) Fly a Kite
- Ballet B (Thurs/Sat – Ms. Maris/Ms. Sarah Jane) 

 

7:25 – 7:35  WEST SIDE STORY: I Feel Pretty
- Ballet E (Wed/Sat - Ms. Maris / Ms. Jane)

 

7:35 – 7:45  SEVEN
- Contemporary V (Mon – Ms. Patty) 1:00 show
- Contemporary Int (Mon – Ms. Patty) 5:00 show

 

7:45 – 8:15  WORLD FAMOUS ARTISTS
1) Theatre: My Fair Lady 
- Int II (Tues- Ms. Jill) 1:00 show
- Int II (Mon – Ms. Janice) 5:00 show
2) Authors: Nancy Drew
- Ballet D (Wed/Sat – Ms. Maris/Ms. Jill)
3) Painters: Monet
- Ballet F (Mon/Thurs – Ms. Maris/Ms. Janice)
4) Musicians: Yo-Yo Ma
- Ballet C (Mon/Sat – Ms. Maris/Ms. Jane)
5) Singers:  Andrea Bocelli
- Fri Ballet (Ms. Maris)

 

© 2019 by American Academy of Ballet

  • facebook-square
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter Square